Empereur Charles IVⓇ

Lens Roses (2016)
Ilustrační foto Empereur Charles IVⓇ

Květy mají fuchsiové tóny růžové, silně voní s nádechem myrhy a lilie, objevují se v průběhu celé sezóny, jsou plné, mají 41 okvětních plátků, které se romanticky kulí dovnitř, čímž se podobají starým růžím. Listy jsou tmavě zelené, zdravé. Je vhodná k řezu. Keř nádherně doplňují jiné rostliny, např. trvalky a trávy.

Dle zkušeností jedné pěstitelky u nás to vypadá, že úplné sucho mu nedělá moc dobře, nicméně sama říká: "Tím, že vyžaduje více vody bylo míněno, že vyžaduje více vody oproti ostatním Lensovkám, které vydrží (kvetou a opakují kvetení) i bez zálivky. V porovnání s běžným sortimentem, vláhově náročný (zřejmě) není. Vzhledem k barvě květu projevuje vysokou snášenlivost vůči tropickým teplotám, květy v tomto počasí držely týden". 

A jak dopadla v soutěžním rozáriu v Hradci Králové? Rostla tam dva roky pod přísným dohledem hodnotící skupiny odborníků a výsledek naznačuje, že ji také okouzlila, udělila ji totiž ve skupině sadových růží první cenu (v roze 2022).

Český překlad názvu této odrůdy je "Císař Karel IV".  Dostala jméno u příležitosti oslav 700. výročí jeho narození a stalo se to přímo na českém velvyslanectví v Lucembursku. Byl to český král, římský císař a v Lucembursku byl v průběhu středověku považován za jednoho z nejdůležitějších knížat svého času, jistě si tato krásná růže zaslouží nést jeho jméno.

Cena:
260 Kč s DPH
Mnohokvěté
Lensovy
Výška:
80–100 cm
Šířka:
60 cm
Sázet:
5 na m2
Rozestupy:
45 cm
Barva:
Květ:
6 cm | plný
Vůně:

Mrazuvzdornost:
Černá skvrnitost:
Padlí: