Lupo®

W. Kordes' Söhne (2006) ADR
Ilustrační foto Lupo®

Záplava jednoduchých kvítků působí radostným a milým dojmem. Barva je tmavě růžová s fialovými až karmínově červenými tóny. Patří do nová generace miniaturních růží "Lilliputs", zdravá, odolná dešti, a také při horkém počasí vydrží dlouho kvést, jakoby nikdy nechtěla s kvetením skončit. Díky jednoduchým kvítkům je navštěvovaná užitečným hmyzem. Na podzim se pak zdobí ještě atraktivními šípky. Typ růstu je keřovitý, vzpřímený. Ideální také pro plošné výsadby, květinové záhony, do nádob, na pietní místa. Roste i v polostínu. Dostala několik ocenění, zlatou a stříbrnou medaili, také ADR v roce 2007. V nabídce je jako pravokořenná.

Vysadili jsme si ji asi před osmi lety v zahradě a máme s ní zajímavou zkušenost. Překvapuje nás v mnoha ohledech. Bohatě kvete; na podzim má drobné červené šípečky, které se velmi dobře používají k aranžování; rozrostla se v široký a přes metr vysoký keř! To podstatné ale je (což bychom tady vlastně psát vůbec neměli), že se o ni ani trochu nestaráme. Nicméně pro pěstitele růží to ukazuje, že se nám na stanovišti ty růžičky mohou, v závislosti na péči a střihu, chovat i  jinak, než se o nich udává v popisu.

Co znamená pravokořenná rostlina? Odrůda není očkovaná na šípek, jak je tomu u růží obvyklé, ale roste na svých vlastních kořenech. Takto se nedají pěstovat všechny odrůdy růží, pouze některé. Využívají se především k plošným výsadbám ve veřejné zeleni a k pěstování v nádobách. Výhody: značná odolnost a nenáročná údržba. 

Cena:
140 Kč s DPH
Miniaturní
Pravokořenné
Výška:
50 cm
Šířka:
40 cm
Sázet:
5-6 na m2
Barva:
Květ:
3 cm | jednoduchý
Vůně:

Mrazuvzdornost:
Černá skvrnitost:
Padlí:
Ocenění: zlatá medaile Barcelona 2007, Hradec Králové 2009, stříbrná medaile Kortrijk 2006, Le Roeulx 2006, Lyon 2007, bronzová medaile Adelaide 2010, Madrid 2006.